Kuźnica noclegi, atrakcje, informacje i wczasy w Kuźnicy

Hel

Hel - port

Hel to miasteczko na krańcu mierzei helskiej, o dosyć długiej historii. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII stuleciu. Do XV wieku Hel był ważnym ośrodkiem handlowym, po pewnym czasie utracił na znaczeniu na rzecz Gdańska. Pod koniec wieku XIX wybudowano tu port rybacki a miejscowość znów zaczęła się rozwijać.

Wraz z postępem komunikacji oraz turystyki Hel stał się celem weekendowych eskapad dla mieszkańców Sopotu i Gdańska.
Po I Wojnie Światowej pomimo, że większość mieszkańców miejscowości mówiła po niemiecku, na mocy traktatu wersalskiego miejscowość przyznano Drugiej Rzeczypospolitej. Parę lat potem pobudowano linię kolei łącząca Hel z Gdynią. Przez wzgląd na strategiczne położenie w miejscowości powstał rejon umocniony i port wojenny. Podczas II Wojny Światowej Hel bronił się do 2 października 1939 r.
Po 1945 r. miejscowość miała status miejsca wyjątkowo ważnego strategicznie, mogli przyjechać tu jedynie obywatele PRL. Obostrzenie w odwiedzaniu Helu odwołano dopiero w 1989 roku, natomiast same szlabany zniknęły dopiero w latach 90-tych XX wieku.
Obecnie Hel to przede wszystkim ośrodek letniego wypoczynku oraz rybołówstwa. Zlokalizowano w tym miejscu też garnizon Port Wojenny oraz port morski z przystanią rybacką, jachtową i pasażerską. Można z tego miejsca wypłynąć w rejs po morzu, na jednym z dawnych kutrów, a od 2006 r. funkcjonuje w tym miejscu Tramwaj Wodny – promowe połączenia z miastami Trójmiasta – to najtańsza i najszybsza możliwość dotarcia do Trójmiasta.
Hel ma świetne położenie dla wielbicieli plażowania – otoczony jest przez Bałtyk, ze znaczną ilością plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony pełnego Bałtyku, albo od strony zat. Gdańskiej. Na brzegu morza sporo się dzieje – o pełen energii odpoczynek dba Hel Animation.
Aktywny odpoczynek to podobnie wycieczki rowerowe – rower to coraz częściej zabierany sprzęt na urlop. w 2005 r. otwarto ścieżkę rowerową – prowadzi ona przez całą mierzeję, w pobliżu trasy 216 – odcinek przyrodniczy – do Juraty – to 10 kilometrów trasy.
Hel to również atrakcyjne miejsce dla fanatyków nurkowania. Spoczywa w okolicy Helu wiele wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy nurkowe zlokalizowane w helskim porcie proponują kompletne zaplecze dla nurków. Nie brakuje też szkoleniowców, którzy oferują naukę nurkowania.
Ze względu na swoją przeszłość Hel zaintryguje również pasjonatów historii – znajdują się tutaj Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Rybołówstwa, fortyfikacje oraz latarnia morska. Hel słynie poza tym ze swojego fokarium – to element Stacji Morskiej – naukowej placówki Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przeprowadzany jest projekt odtworzenia oraz ochrony kolonii foki szarej w Morzu Bałtyckim. To również miejsce rekonwalescencji chorych osobników. Dostępna jest sala wystawowa oraz edukacyjna a także podziemia, gdzie można, przez specjalne szyby, przyglądać się podwodnym igraszkom fok.
Hel to doskonałe miejsce na wczasy nad morzem. Mnóstwo atrakcji, różnorodna baza gastronomiczna i turystyczna spełni oczekiwania każdego turysty.

Zapraszamy –> tutaj – znajdziesz tu bogata ofertę noclegów w Helu.

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi nad morzem

Domki nad morzem

domki nad morzem

USTRONIE MORSKIE noclegi w Ustroniu Morskim

Ustronie noclegi