Kuźnica noclegi, atrakcje, informacje i wczasy w Kuźnicy

Latarnia Morska Rozewie

Rozewie latarnia

Latarnia Morska w Rozewiu zlokalizowana jest przy ulicy Leona Wzorka 1 w Rozewiu. Nazwa ulicy pochodzi od latarnika, który pracował w niej w dwudziestoleciu międzywojennym i we wrześniu 1939 roku został zamordowany przez nazistów. Latarnia ma imię S. Żeromskiego, który w latach 1920 -1924 odwiedzał Rozewie – zamieszkiwał ponoć nawet w latarni.

Budynek latarni powstał w 1822 r. i poddany był dwóm istotnym modernizacjom. Pierwszej w 1910 i drugiej w 1978 r. Podczas tej drugiej przeprowadzona została największa przemiana w wizerunku latarnia została podwyższona o osiem metrów poprzez wstawienie metalowego walca. Przyczyną podwyższenia były pobliskie drzewa, które zakrywały światło latarni. Na wieży zastosowano też inne źródło światła.
Latarnia jest udostępniona do zwiedzania, co więcej w jej wnętrzach znajduje się nieduże Muzeum Latarni Morskich. Można tutaj podziwiać między innymi stary reflektor latarni wraz z wyposażeniem – urządzenia zostały na swoim miejscu podczas przebudowy latarni. Wieża latarni jest wysoka na niespełna 33 m, a z powodu usytuowania na wysokiej skarpie źródło światła znajduje się na wysokości powyżej 83 m n.p.m. oraz ma zasięg 26 Mm.
Budynek latarni jest dosyć specyficzny – biała, murowana dolna część i czerwona, metalowa góra. Okoliczne miejscowości letniego wypoczynku: Władysławowo, Jastrzębia Góra a także panoramą morza można zachwycać się z tarasu widokowego latarni.

Zapraszamy na stronę: http://www.rozewie.pl

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi nad morzem

Domki nad morzem

domki nad morzem

USTRONIE MORSKIE noclegi w Ustroniu Morskim

Ustronie noclegi