Kuźnica noclegi, atrakcje, informacje i wczasy w Kuźnicy

Mierzeja Helska

Mierzeja Helska

Mierzeja Helska, wielokrotnie nieprawidłowo zwana półwyspem, jest mierzeją, gdyż powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób. Chociaż nie biegnie ona jak gros mierzei wzdłuż wybrzeża, to zaistniała na skutek działania silnych wiatrów oraz prądów morskich płynących z zachodu na wschód. Jeszcze ok 3 wieki temu tworzyła ona szereg małych wysepek, które z biegiem lat zaczęły się scalać.

Charakterystyczny, rozpoznawalny przez każdego Polaka, kształt mierzei długiej na 34 km i powierzchni ledwo 32 km kwadratowych izoluje wody Zatoki Puckiej od morza. Mierzeja zaczyna się w okolicy miasta Władysławowo, jej szerokość wynosi tam mniej więcej 300 metrów, i ciągnie się aż do miejscowości Hel, od której to mierzeja przyjęła nazwę. W sąsiedztwie Helu szerokość mierzei to około 3 km, lecz w najwęższym miejscu mierzeja helska ma już jedynie 150 metrów.

Z Władysławowa w stronę Helu leżą kolejno, znane nie zaledwie w Polsce wakacyjne miejscowości urlopowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata – miejscowość letniego odpoczynku Prezydenta RP. Z Władysławowa w stronę Helu, na długości mierzei przebiega szosa nr 216 i linia kolejowa. Na Hel można dotrzeć też wodnym tramwajem z jednego z miast: Gdańska, Gdyni czy też Sopotu.

Wody Zatoki Puckiej są nadzwyczaj płytkie, świetne do ćwiczenia windsurfingu, a płycizną nazywaną Rybitwią Mielizną, między Rewą na stałym lądzie, a Kuźnicą na mierzei, od 2002 r. mają miejsce „Marsze Śledzia” – wydarzenie promujące turystykę nad zat. Pucką, bezpieczny urlop nad morzem oraz ochronę przyrody. Impreza ta stanowi niebywałą i niespotykaną ciekawostkę wypoczynku nad naszym Bałtykiem.

Szukasz noclegu na Półwyspie Helskim? Sprawdź tu: http://www.polwysephel.pl/noclegi/

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi nad morzem

Domki nad morzem

domki nad morzem

USTRONIE MORSKIE noclegi w Ustroniu Morskim

Ustronie noclegi