Kuźnica noclegi, atrakcje, informacje i wczasy w Kuźnicy

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra Promenada Światowida

Letnisko Jastrzębia Góra umiejscowione jest na urwistym (32.8 m n.p.m.), klifowym brzegu Morza Bałtyckiego. Jastrzębia Góra swą nazwę zawdzięcza górującemu wzniesieniu (ponad 67 m n.p.m.), ponad którą wirowały i osiedlały się drapieżne ptaki – jastrzębie.

Miejscowość nie posiada zbyt długiej historii. Pierwsze budynki zostały pobudowane w tym miejscu dopiero w latach dwudziestych 20. w. – po włączeniu tych rejonów do 2. Rzeczypospolitej. Zasadniczymi inicjatorami kształtowania tej osady było 2 wywodzących się z Warszawy biznesmenów: inż. Osmołowski i hr. de Rosset. Kupili oni fragment terenów współczesnej Jastrzębiej Góry i wybudowali pierwsze domy letniskowe nad morzem. Wybudowanie pierwszej utwardzonej jezdni z kostki bazaltowej od Jastrzębiej Góry aż do Władysławowa to podobnie zasługa tych dwóch biznesmenów – dzisiaj to podstawowy trotuar Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W dwudziestoleciu międzywojennym miejscowość ta stała się popularnym, głównie wśród stołecznej śmietanki, kurortem. O popularności miejscowości niech zaświadcza fakt, że wypoczywali w tym miejscu Marszałek Józef Piłsudski, I. Mościcki lub Edward Rydz-Śmigły. Po wojnie Jastrzębia Góra prawa wsi pozyskała w 1963 r., w latach 1975-2014 była elementem składowym miasta Władysławowo – od 2015 roku jest samodzielną miejscowością.
Obecnie Jastrzębia Góra, to lubiana miejscowość wypoczynkowa, są tu trzy wytyczone kąpieliska nadmorskie z rozległą – nawet do 200 m plażą. W obrębie kąpielisk plaża jest piaszczysta, uprzątnięta z głazów, które zostały zużytkowane do utrwalenia klifowego brzegu. Na plażę, ze względu na urwisko wejścia są strome i liczą w przybliżeniu trzystu stopni. jest również łagodniejsze zejście prowadzące w kierunku plaży od ulicy Droga Rybacka.
Jedna z najbardziej przyciągających atrakcji Jastrzębiej Góry zaistniała całkiem niedawno, albowiem w 2000 roku po wykonaniu analiz geodezyjnych, stwierdzając że właśnie w tym miejscu, znajduje się najbardziej na północ wysunięty punkt Polski. W tym miejscu usytuowano okolicznościowy obelisk zwany „Gwiazda Północy”.
W Jastrzębiej Górze zachowały się zbudowane w latach dwudziestych domy – Rossetówka, Kaszubka, willa Pawłowicza, i pierwsze schronisko nadmorskie z tamtego czasu Lisi Jar. Ciekawostkę architektoniczną stanowi również kościół pw. Świętego Ignacego Loyoli. Budynek świątyni nie jest obiektem zabytkowym – wzniesiony został dopiero w poł. lat 80. dwudziestego w. ale ma ciekawą konstrukcję – posiada 2 kondygnacje. Kolejną atrakcją kościoła są dwudziestojednogłosowe organy, na których od 1992 roku odbywają się Koncerty Organowe.
Przyrodniczą ciekawostką miejscowości jest Lisi Jar. Wąwóz ten, dawniej liczący blisko dziesięć km długości, w znacznej części został zabrany przez Morze Bałtyckie. Strome zbocza jaru porośnięte są przeszło stuletnimi buczynami, z domieszką sporadycznych świerków, brzóz, jarzębów a także dzikich grusz. W górnym fragmencie jaru poszycie gęsto zarośnięte jest paprotkami.
Mnogie domy wczasowe, ośrodki wczasowe, domy gościnne a także pensjonaty w Jastrzębiej Górze ustanawiają zasobną i rozmaitą ofertę noclegową, którą znajdziesz tu: www.jastrzebiagora.pl/noclegi/wszystkie.

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi nad morzem

Domki nad morzem

domki nad morzem

USTRONIE MORSKIE noclegi w Ustroniu Morskim

Ustronie noclegi