Kuźnica noclegi, atrakcje, informacje i wczasy w Kuźnicy

Dębki

Dębki

Geneza nazwy wioski odnosi się do 1773 roku, gdy chłop Dębek dostał ten kawałek ziemi od zakonu z pobliskiego Żarnowca, w owym czasie osadę nazwano zatem Dębek. Ludność wioski trudniła się, jak łatwo zgadnąć uprawą otrzymanej ziemi i rybactwem.

Tutaj ma swoje ujście rzeczka Piaśnica, a osada znajduje się na teranie „Nadmorskiego Parku Krajobrazowego”.
Na rzece Piaśnicy wytyczona była, w dzwudziestoleciu międzywojennym, granica II Rzeczypospolitej, a do dziś stojący około 300 m od ujścia rzeki murowany dom z lat 20-tych dwudziestego wieku społecznika prof. Adama Wrzostka. Urządzał on, wspólnie z znajomymi oraz rodziną, w tym miejscu obozy harcerskie. Po dziś dzień dom ten określany jest domem Prof. Wrzostka z Poznania. Ocaliło się tu jeszcze kilka zabytków np drewniany kościółek z lat 30-tych dwudziestego wieku, bądź chata szkieletowa z wieku XVIII-tego.
Jednakże, dla większości rodaków Dębki to głównie letnisko. Poza sezonem wakacyjnym przebywa tu zaledwie dwieście osób, w sezonie znacząco więcej. Tutejsza plaża jest przyjazna plażowaniu – piaszczysta, szeroka, a wejścia na plażę, z powodu okalających ją niskich wydm, są prawie płaskie i wygodne. Ciekawostką miejscowej plaży jest możliwość korzystania z morskich i słonecznych kąpieli bez kompletnego bikini, a dla entuzjastów całkowitego nudyzmu przeznaczono specjalny sektor plaży, który zlokalizowany jest za rzeką.
Dębki oferują sporą ilość domków letniskowych, pokoi gościnnych, kwater, pensjonatów a nawet stylowych apartamentów. Ospałe przez gros roku Dębki „ożywają” w sezonie. Na ulicach pojawiają się butiki, kramy, budki z słodyczami, fast foodami, pamiątkami, otwierane są restauracyjki, sklepy, smażalnie.
Dębki to także ostoja przyrody. Miejscowość urlopowa położone jest na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu rzeki Piaśnicy umiejscowiono rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Obszar Chroniony pokrywa niecałe 60 ha i pomimo nazwy nie ogranicza się tylko do łąk – rosną w tym miejscu także połacie lasów z sosnami,dębami, brzozami, a w poszyciu rosną: kruszyna, wierzba, jałowiec, śmiałek darniowy, kozłek lekarski, woskownica europejska, kosaciec syberyjski oraz storczyk plamisty. Na dodatek meandrująca w okolicach Dębek rzeczka to siedlisko okoni, płoci, sandaczy, piskorzy, szczupaków oraz fląder, a na dnie – małży oraz raków, a także sporo gatunków flory.

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi nad morzem

Domki nad morzem

domki nad morzem

USTRONIE MORSKIE noclegi w Ustroniu Morskim

Ustronie noclegi