Kuźnica noclegi, atrakcje, informacje i wczasy w Kuźnicy

Jastarnia

Jastarnia piaszczysta plaża na Półwyspie Helskim

Od 1973 roku Jastarnia leżąca na helskiej mierzei jest, co prawda niewielkim (około 4 tyś. mieszkańców), ale miastem. Poprzednio była to cicha rybacka osada – dopiero gdy położono w latach XX-tych minionego wieku linii kolejowej i wybudowaniem portu – nastał prężny rozwój miejscowości. Nade wszystko, za sprawą rosnącego ruchu turystycznego.

W dzisiejszych czasach Jastarnia to duży ośrodek wakacyjny a także rybołówstwa. Na wczasowiczów czekają mnogie, strzeżone kąpieliska z piaszczystymi plażami, zarówno nad otwartym Bałtykiem jak i nad Zatoką Pucką. Dla urlopowiczów z psami otwarty jest odcinek plaży pomiędzy Jastarnią i Juratą (zejście 55).
W Jastarni cały czas silne są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są podawane w dwóch językach – po polsku i kaszubsku, latem, od 2006 r., prowadzona jest akcja Lokalny Pieniądz. Oferowany jest żeton 3 Merki – równoważnik 3 złotych, można nim płacić w wyznaczonych miejscach za artykuły oraz usługi. Wielu wczasowiczów zatrzymuje sobie „3 Merki” jako pamiątkę z Jastarni.
Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej znajdziemy tu Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, prywatne Muzeum Pod Strzechą, okazy umieszczone są także w bosmanacie portu. W Jastarni działa także skansen fortyfikacji.
W mieście jest również latarnia morska. Nie jest ona zanadto wysoka, ba jest najniższą polską latarnią morską (17 m) i niestety nie jest udostępniona dla odwiedzających. Jako ciekawostkę wypada podać fakt, iż jest to jedna z dwóch, prócz latarni w Osetniku, w pełni metalowa konstrukcja. Zrealizowana została z elementów starego nautofonu Stilo.
W Jastarni działa też port morski zlokalizowany od strony zatoki, to baza rybacka, pomost pasażerski i przystań jachtowa. Do portu mogą wpłynąć całkiem duże jednostki – długość 60 metrów oraz zanurzenie do niespełna 4-ech metrów. Portowy basen chronią dwa falochrony.
Jak w większości miast nad zatoką, panują tu wyśmienite wręcz okoliczności do praktykowania niesłychanie modnych sportów wodnych: windsurfingu i kitesurfingu. Oprócz tego, przez całą Mierzeję Helska prowadzi szlak rowerowy, a okolice idealnie nadają się na spacery.
Jak na morski kurort przystało, Jastarnia to przeróżna baza noclegowa oraz gastronomiczna. Noclegi w Jastarni to bogactwo pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, hoteli, apartamentów a także pokoi prywatnych – sprawdź ofertę tutaj.

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi nad morzem

Domki nad morzem

domki nad morzem

USTRONIE MORSKIE noclegi w Ustroniu Morskim

Ustronie noclegi