Ostrowo
Między Jastrzębią Górą na wschodzie i Karwią na zachodzie leży licząca w przybliżeniu pięciuset przebywających na stałe mieszkańców miejscowość Ostrowo.
Sąsiedztwo położonego na niewielkim wzniesieniu Ostrowa (Kępa Ostrowska), było kiedyś często zalewane i tereny na wzniesieniu stanowiły wyspę – stąd też nazwa wioski (ostrów – wyspa).
Mimo że do plaży jest mniej więcej kilometr, to stworzone są w tej okolicy dwa strzeżone wakacyjne kąpieliska. Sama plaża jest nadzwyczaj szeroka, piaszczysta, bez kamyków. Kolejnego czaru dodaje jej ujście Czarnej Wody – okolicznej rzeczki.
Ostrowo to wzorzec spokoju, blisko sporych ośrodków wypoczynkowych – Jastrzębia Góra (około 4 km), Władysławowo (około 10 km).
Stąd niedaleko także do obfitującego w atrakcje Trójmiasta bądź na Mierzeję Helską. Miejsce to spodoba się amatorom przyrody. Zlokalizowano w tej okolicy rezerwat „Bielawskie Błota” – nazwa wywodzi się od białego puchu wełnianek, na masową skalę kwitnących tutaj każdego roku w maju. Tutaj zatrzymuje się wiele gatunków ptaków w trakcie swych wędrówek – na przykład żurawie. Wyznaczone są tutaj również dwa rezerwaty: „Woskownicy Bielawskiego Błota” i Moroszka Bielawskiego Błota. W lesie odnajdziemy wieżę widokową.
W wiosce Ostrowo kultywuje się także tradycje kaszubskie, nazwy barów, pensjonatów mają kaszubskie nazwy, palą się sobótkowe ognie w noc świętojańską, a w czasie Bożego Narodzenia – kaszubskich Godów – spotkać można grupy wielobarwnych kaszubskich przebierańców.
Latem przebywa tu ok 2 tys. turystów. Żeby zaspokoić ich potrzeby działa w tym miejscu wiele barów, smażalni i budek z hamburgerami, kebabem. Ostrowo domki to duża część oferty skierowanej do wczasowiczów. Poza domkami w Ostrowie znajdziemy pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, domy wypoczynkowe oferujące kwatery i pokoje w Ostrowie.