Puck
Nad zat. Pucką, pomiędzy Gdynią i Władysławowem leży około 11-to tys. miasteczko powiatowe – Puck. Dzieje Pucka sięgają XII stulecia, a w połowie wieku XIII-tego dostał statut miasta. Puck przechodził z rak do rąk – władali nim Książęta Pomorscy, Zakon Krzyżacki, nawet król Szwedzki oraz naturalnie Polacy i Prusacy.
Dlatego też, w mieście co i rusz obserwujemy zabytki: szachulcowy szpitalik dla ubogich z XVII wieku – obecnie Muzeum Ziemi Puckiej – kościół parafialny św. Piotra i Pawła z XIII-tego w. (kościół ten jest celem tradycyjnej pielgrzymki łodziami z Kuźnicy), dawne, pochodzące z XVIII i XIX stulecia kamienice miejskie z XIX-wiecznym ratuszem miejskim.
Na dodatek, w mieście natknąć się można na charakterystyczne dla tego regionu domy szachulcowe.
Puck to naturalnie cel wyjazdów wakacyjnych wielu Polaków. Przyciąga ich dogodna lokalizacja Pucka, piaszczysty brzeg morski ze zabezpieczanymi przez ratowników kąpieliskami, tutejszym molem, malowniczym portem rybackim oraz mariną. Zważywszy na lokalizację nad zatoką Pucką – najlepszym w Polsce położeniem do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu – miejscowe plaże pełne są wielobarwnych latawcy i żagli. Można w tej okolicy również zachwycać się wspaniałymi jachtami pływającymi po zatoce, a również udać się stąd w krótki rejs po niej. Rzecz jasna w Pucku i jego otoczeniu wyznaczonych jest niemało ścieżek do turystyki rowerowej i pieszej.
Urlopowicze rozważający noclegi nad morzem i decydujący się na Puck nie będą zawiedzeni. Oczekuje na nich rozmaita baza gastronomiczna: restauracje, lodziarnie, kawiarnie, smażalnie, bary i kioski z kebabem, hamburgerami i lodami. Tak samo bogata jest baza noclegowa. Wyrafinowane apartamenty, ośrodki wczasowe, pensjonaty, domki letniskowe, domy gościnne jak i tanie kwatery prywatne – to wszystko komponuje się na noclegi w Pucku.